مسجد جامع عباسی اصفهان

خرید بلیط هواپیما و رزرو هتل

با بهترین و ارزان‌ترین قیمت

کلیک کنید

مسجد جامع اصفهان، بخشی از مجموعه میدان نقش جهان و جاذبه اصلی اصفهان است و یکی از شاهکارهای معماری ایرانی در دوران اسلامی به شمار می‌رود.

این مسجد در کنار میدان نقش جهان در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده و مقصدی محبوب برای گردشگرانی است که از اصفهان بازدید می‌کنند.

مسجد جامع عباسی اصفهان | میزبان بلیط

تاریخچه مسجد جامع عباسی اصفهان

این مسجد بین سال‌های 1611 تا 1629 به عنوان بخشی از مجموعه میدان نقش جهان به تصمیم شاه عباس ساخته شد. شیخ بهایی(معمار برجسته این پروژه)، این مسجد را به عنوان نمادی برای مشارکت روحانیون در ساختار قدرت امپراتوری صفوی بنا کرد.

قرار بود مسجد جامع عباسی جایگزین مسجد جامع قدیمی برای نماز جمعه شود. شیخ بهایی قصد داشت دو مدرسه در قلمرو مسجد بسازد، اما شاه عباس می‌خواست مسجد قبل از مرگش آماده شود، بنابراین باید روند ساخت آن کوتاه می‌شد. این مسجد که چند ماه پس از مرگ شاه، ساخت آن به پایان رسید بنای باشکوهی بود که بزرگترین گنبد شهر را داشت.

معماری مسجد جامع عباسی

مسجد امام از دو بنا تشکیل شده است: دروازه ورودی باشکوه با دو مناره و ساختمان اصلی مسجد با گنبد بزرگ و مناره‌ها. حیاط مسجد بین آنها قرار دارد. سردر به شکل یک بنای طاقدار ایوان ساخته شده است که ویژگی بارز معماری اسلامی دوره سلجوقیان و صفویان است.

یکی از ویژگی‌های بارز مسجد جهت‌گیری خاص آن است. در حالی که در آن زمان بیشتر بناهای مهم رو به قبله ساخته می‌شد، اما ورودی این مسجد به سمت دیگری بنا شده است. در حالی که‌ بخش‌ داخلی‌ آن‌، برای‌ تصحیح‌ جهت‌ قبله‌، ۴۵ درجه به‌ سمت‌ جنوب‌ غربی‌ می‌گردد.

برای‌ رفع‌ ناهماهنگی‌ این‌ دو محور، طراحان‌ مسجد میان‌ ورودی‌ آن‌ و ایوان‌ شمالی‌، دهلیز مورّبی‌ جای‌ داده‌اند که‌ در عمل‌ گردش‌ محور مسجد پس‌ از ورود به‌ ساختمان‌ تأثیری‌ در خود آگاه‌ بیننده‌ نمی‌گذارد و فرد وارد شونده به مسجد بدون اینکه متوجه گردش ۴۵ درجه‌ای خود شود، خود را رو به روی قبله می‌یابد. با این ترفند، هر دو بنای ورودی و گنبد اصلی مسجد به یک اندازه از میدان نقش جهان نمایان می‌شوند و جلوی دید یکدیگر را نمی‌گیرند.

موقعیت مکانی مسجد جامع عباسی

این مسجد در ضلع جنوبی میدان نقش جهان قرار دارد و با جاذبه‌های بسیار دیگری احاطه شده است. انتهای شمالی میدان از طریق دروازه قیصریه به بازار بازار اصلی اصفهان می‌پیوندد. در فاصله چند قدمی میدان، حمام تاریخی شاه، کاخ چهل ستون و کاخ هشت بهشت قرار دارند. پس از 20 دقیقه پیاده روی به پل سی و سه پل خواهید رسید.

هتل‌های نزدیک به مسجد جامع عباسی

هتل عباسی، هتل پارتیکان، هتل جام فیروزه، هتل سنتی کریاس، هتل فیروزه، هتل قصر منشی، هتل سپاهان، هتل صفوی، هتل سفیر، هتل عالی قاپو، هتل ستاره و هتل سنتی اصفهان از نزدیک‌ترین هتل‌ها به مسجد جامع عباسی هستند.

رستوران‌های نزدیک به مسجد جامع عباسی

رستوران سنتی باستانی، کافه رستوران صدر، رستوران ایتالیایی مورینو، رستوران سنتی نقش جهان، رستوران سنتی شاهنامه، رستوران نارنج و برنج، رستوران بام گوهر شاد و رستوران شهرزاد از جمله بهترین رستوران‌های نزدیک به مسجد جامع عباسی هستند.

سوالات متداول در رابطه با مسجد جامع عباسی

مسجد جامع عباسی در ضلع جنوبی میدان نقش جهان اصفهان قرار دارد. برای دسترسی به این مکان می‌توانید از وسایل حمل‌و‌نقل عمومی یا خودروی شخصی استفاده کنید.

جز روزهای جمعه، ایام سوگواری و روزهای اعتکاف، همه روزه می‌توانید از مسجد جامع عباسی دیدن کنید. ساعات بازدید مسجد در نیمه اول سال از ساعت 9 تا 17 و در نیمه دوم سال از 9 تا 16 است.

بهای بازدید از مسجد جامع عباسی برای گردشگران داخلی 5 هزار تومان و برای گردشگران خارجی 50 هزار تومان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *