09031236171

تاریخچه هواپیمایی ایران ایرتور

ایران ایرتور، یک شرکت هواپیمایی مستقر در تهران است که پایگاه اصلی آن در فرودگاه مهرآباد و فرودگاه مشهد می‌باشد.

ایران ایرتور یکی از بزرگترین ایرلاین‌های ایرانی است که بیشترین پرواز را بین ایران و ترکیه دارد و ایران را به استانبول وصل می‌کند.

هواپیمایی ایران ایرتور | میزبان بلیط

شکل گیری هواپیمایی ایران ایرتور

ایران ایرتور یکی از ایرلاین‌های خصوصی ایران است که در سال 1351 توسط ایران ایر با هدف راه اندازی تورهای مسافرتی به شهرهای ایران و کشورهای مختلف تحت پوشش شرکت هواپیمایی ملی ایران تأسیس شد.

شرکت هواپیمایی ایران ایرتور از سال 1361، تورهای داخلی برنامه ریزی شده را از سراسر ایران به مشهد مقدس را آغاز کرد. دو سال بعد، این هواپیمایی شروع به توسعه تورهای خارجی به کشورهایی مانند چین، امارات، هند، سنگاپور و مالزی کرد.

همچنین با برگزاری سمینارهایی با حضور مدیران شرکت‌ها و مسئولان شرکت‌های توریستی، توسعه گردشگری و جذب گردشگر از سایر کشورها را هدف قرار داد. در نتیجه، افتخاراتی از کشورهای مختلف مانند آلمان، فرانسه، ایتالیا، ژاپن، سوئیس، اتریش، بریتانیا، امارات متحده عربی، بحرین و کویت به این شرکت هواپیمایی اهدا شد.

فعالیت پروازی ایران ایرتور به عنوان یک ایرلاین مستقل از سال 1371 در مشهد آغاز شد و فرودگاه مشهد به عنوان پایگاه اصلی این شرکت هواپیمایی شناخته شد. این شرکت شبکه هوایی‌اش از مشهد به مراکز 13 استان برنامه ریزی کرد.

همچنین 55 درصد پروازهای زیارتی از شهرهای مختلف به شهر مکه مکرمه و همچنین پروازهای منطقه‌ای با 19 فروند هواپیما به دمشق، استکهلم، مسکو و عشق آباد بر عهده شرکت هواپیمایی ایران ایرتور بود.

ایران ایرتور تا سال 1389 یکی از شرکت‌های هواپیمایی دولتی ایران بود، اما متعاقباً بر اساس اصل 44 قانون اساسی، مالکیت آن به شرکت هسایار از زیر مجموعه‌های وزارت دفاع ایران واگذار شد. از آنجایی که چهار چک از پنج چک پرداختی متوالی از شرکت هسایار به دلیل کمبود وجوه برگشت داده شد، قرارداد واگذاری لغو شد.

پس از یک مزایده دیگر در سال 1394، شرکت هواپیمایی ایران ایرتور به بخش خصوصی واگذار شد. در اکتبر 2021 به ایران ایرتور اجازه پرواز در فضای اروپا داده شد و به دومین ایرلاین ایرانی تبدیل شد که قادر به انجام این کار است.

پروازهای داخلی ایران ایرتور

  • بلیط هواپیما مشهد بوشهر
  • بلیط هواپیما مشهد آبادان
  • بلیط هواپیما کیش تهران
  • بلیط هواپیما تهران شیراز
  • بلیط هواپیما زنجان مشهد
  • بلیط هواپیما تهران تبریز
  • بلیط هواپیما تهران بندرعباس

پروازهای خارجی ایران ایرتور