09031236171

خانه داروغه مشهد

خانه داروغه بنایی تاریخی در نزدیکی حرم مطهر امام رضا(ع) می‌باشد که بنای آن متعلق به اواخر دوره قاجار با معماری تلفیقی ایرانی و روسی است.

برای خرید بلیط هواپیما مشهد یا رزرو هتل‌های مشهد یا رزرو تورهای مشهد می‌توانید به میزبان بلیط مراجعه کنید.

خانه داروغه مشهد | میزبان بلیط

تاریخچه خانه داروغه مشهد

خانه داروغه، همانطور که از نامش مشخص است متعلق به یوسف خان هراتی داروغه مشهد بوده است. وی ساخت خانه را در سال آخر سلطنت قاجاریان آغاز کرد. یوسف خان هراتی آخرین داروغه مشهد و اولین رئیس نظمیه پس از انقلاب مشروطه ایران بود.

از آن زمان تا حدود 30 سال پیش یک خانه شخصی بوده است. سپس به عنوان محلی برای اجتماعات مذهبی مورد استفاده قرار گرفت. پس از آن مرمت‌هایی را پشت سر گذاشت و به عنوان میراث ملی ایران به ثبت رسید. در نهایت این خانه در سال 2016 جایزه بهترین خانه تاریخی نگهداری شده را از یونسکو دریافت کرد.

خانه تاریخی داروغه در زمینی به مساحت 610 متر مربع بنا شده است و از جمله اولین خانه‌هایی می‌باشد که حمام خصوصی داشته است. همچنین در این خانه نانوایی و سرداب نیز وجود دارد. 

معماری خانه تاریخی داروغه

در این خانه سنتی نیمه ایرانی، دیوارهای آجری شکل، کاشی‌های هفت رنگ، کنده‌کاری‌های چوبی زیر سقف‌ها و گچ‌کاری‌های  حیاط، سوغاتی از معماری روسی است. دیوارهای حیاط‌ از آجرهایی به شکل‌های مختلف با مجسمه‌های گچ بری مانند سر انسان، سر شیر و … است.

ورودی درب ضلع جنوبی است و مانند اکثر خانه‌های سنتی ایرانی درب خانه به حیاط باز می‌شود. حیاط دارای حوض و فضای سبز کوچک است و طبقه اول 75 سانتی متر پایین‌تر از سطح حیاط است.

موقعیت مکانی خانه تاریخی داروغه

خانه تاریخی داروغه فقط یک کیلومتر با حرم امام رضا(ع) فاصله دارد. نزدیک‌ترین ایستگاه مترو به آن، ایستگاه مترو 17 شهریور است که تقریباً 1.5 کیلومتر با آن فاصله دارد. مطمئناً اولین جاذبه‌های نزدیک به آن که باید از آن دیدن کنید حرم امام رضا(ع) است.

جاذبه نزدیک بعدی، خانه تاریخی توکلی است که در فاصله 600 متری قرار دارد. همچنین کافه‌ها، رستوران‌ها و فروشگاه‌های بسیار خوبی در اطراف این مکان وجود دارد.

هتل‌های نزدیک به خانه تاریخی داروغه

هتل ضیافت الزهرا، هتل فاطمیه، هتل امام رضا، هتل معین، هتل ولایت، هتل قصر الضیافه، هتل ثامن لاله، هتل کوثر ناب، هتل بین‌المللی ارغوان، هتل پارسیس و هتل گلشن رضوی از جمله هتل‌‌های نزدیک به خانه تاریخی داروغه هستند.

رستوران‌های نزدیک به خانه تاریخی داروغه

رستوران ستاره حیات، رستوران ولایت، رستوران و کترینگ بهبودی، رستوران احرار، رستوران سید، رستوران صدف، رستوران صخره‌ای آراز، رستوران سعید، رستوران ایرانی میرزا قاسمی از جمله رستوران‌های نزدیک به خانه تاریخی داروغه هستند.

سؤالات متداول در رابطه با خانه تاریخی داروغه

خانه داروغه در خیابان نواب صفوی(راسته حوض مسگران، کوچه داروغه) واقع شده است و با حرم امام رضا(ع) تنها 600 متر فاصله دارد.

ساعت بازدید از خانه داروغه مشهد از ساعت 8 صبح تا 19 شب است.

هزینه ورودی برای بازدید از خانه داروغه تنها 3 هزار تومان می‌باشد.