آرامگاه فردوسی

خرید بلیط هواپیما و رزرو هتل

با بهترین و ارزان‌ترین قیمت

کلیک کنید

آرامگاه فردوسی از سال 1343 تا 1347 براساس طرحی از معماری هخامنشی بازسازی شد.

آرامگاه فردوسی | میزبان بلیط

معرفی آرامگاه فردوسی

ابوالقاسم فردوسی طوسی برجسته‌ترین شاعر حماسه سرای ایران است که در سطح جهانی نیز مورد توجه قرار گرفته است. شاهکار ادبی فردوسی شاهنامه یا کتاب شاهان نام دارد و در واقع طولانی‌ترین منظومه حماسی جهان است.

فردوسی سی سال از عمر خود را صرف نگارش این شاهکار کرد که اعتقاد راسخ بر این است که به واسطه همین اثر بود که زبان فارسی از زوال و فراموشی نجات یافت. از این‌رو ایرانیان فردوسی را ناجی زبان فارسی نامیده‌اند. آرامگاه وی در داخل باغی وسیع در شمال غربی شهر توس در انتهای بلوار شاهنامه قرار دارد.

بنای آرامگاه الهام گرفته از آرامگاه کوروش بزرگ و مکعبی شکل است که در چهار طرف آن ابیاتی از شاهنامه بر روی سنگ حکاکی شده است. در کنار آرامگاه فردوسی حوض وسیعی وجود دارد که در انتهای آن مجسمه این شاعر حماسی بزرگ قرار دارد.

از دیگر آثار دیدنی آرامگاه می‌توان به موزه فردوسی اشاره کرد که در آن اقلام فرهنگی و تاریخی از جمله اقلام سنگی پیش از تاریخ، انواع و نسخه‌های مختلف کتاب شاهنامه و تعدادی تابلو نقاشی برگرفته از این شاهکار نگهداری می‌شود.

در شمال غربی محوطه آرامگاه، مدفن یکی دیگر از شاعران بزرگ معاصر ایران، یعنی مهدی اخوان ثالث قرار دارد. پیکر استاد محمدرضا شجریان از مفاخر موسیقی ایران در نزدیکی آرامگاه مهدی اخوان ثالث جای گرفته است.

موقعیت مکانی آرامگاه فردوسی

آرامگاه فردوسی در 20 کیلومتری مشهد(شمال بزرگراه مشهد به قوچان) واقع شده است. برای دسترسی به آرامگاه علاوه بر وسیله شخصی می‌توانید از تاکسی یا اتوبوس استفاده کنید.

اتوبوس خط 202(پایانه فردوسی) به آرامگاه فردوسی دسترسی دارد. در نزدیکی آرامگاه فردوسی می‌توانید از جاذبه‌های گردشگری گنبد هارونیه و مقبره امام محمد غزالی بازدید نمایید.

رستوران‌های نزدیک به آرامگاه فردوسی

در نزدیکی آرامگاه فردوسی، رستوران‌ها و کافه‌های زیادی وجود دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به رستوران شقایق، فست فود فردوس، رستوران قاسمی، رستوران هفت خان، رستوران آزموده، رستوران آریانا، دیزی سرای یاس، رستوران ایران بانو، کباب سرای باباحیدر، رستوران فردوسی، رستوران ترنج، رستوران سلاطین و … اشاره کرد.

هتل‌های نزدیک به آرامگاه فردوسی

نزدیکترین هتل‌ها به آرامگاه فردوسی می‌توان به هتل نوین پلاس(18 کیلومتر و 300 متر)، هتل توریست توس(25 کیلومتر و 300 متر)، هتل ثامن(25 کیلومتر و 600 متر)، هتل میثاق(26 کیلومتر و 300 متر)، هتل ارس(28 کیلومتر و 50 متر)،  هتل پارس(30 کیلومتر و 100 متر)، هتل سی برگ(30 کیلومتر و 200 متر)، هتل گل سرخ(31 کیلومتر و 900 متر)، هتل فرهنگ و هنر(33 کیلومتر و 200 متر)، هتل نسیم(35 کیلومتر و 400 متر)، هتل آیران(35 کیلومتر و 600) و هتل مشهد(36 کیلومتر و 100 متر) اشاره کرد.

سؤالات متداول در رابطه با آرامگاه فردوسی

استان خراسان رضوی، مشهد، شهر توس، انتهای بلوار بهارستان.

ساعت بازدید از آرامگاه فردوسی در نیمه نخست سال، از 9 صبح تا 5 بعد از ظهر و در نیمه دوم سال از 9 صبح تا 4 عصر خواهد بود.

بهای بلیط برای گردشگران داخلی معادل با 12 هزار تومان می‌باشد و برای گردشگران خارجی بهایی برابر با 80 هزار تومان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *